Ara Sınıflar İçin Dershane

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Ara Sınıflar İçin Dershane

Ara Sınıflar İçin Dershane

Birçok veli çocuklarını dershaneye gönderme konusunda sınav öncesi dönemi bekliyor. Çoğunluktaki veli görüşüne göre dershane sınav öncesi dönem yani son sınıf için tercih edilmesi gereken bir yer. İstisnalar haricinde bu görüşün yanlış olduğunu belirtmekte fayda var Ankara’daki dershaneler bazında bakıldığında neredeyse hepsinde ara sınıflar için sınıf açılmış olduğu görülmekte. Gelen talebin az olması nedeniyle sınıf açılmayan dershaneler de mevcut ama genele bakıldığında azınlığı oluşturan bu dershanelerin sadece son sınıf ile sektörde tutunmalarının diğer ara sınıf açan dershanelere göre daha zor olduğu görülüyor. Bir dershanenin ara sınıflar için sınıf açmamasının çeşitli sebepleri olabilir bunlar;

  • Sınıf azlığı,
  • Talep olmaması,
  • Öğretmen olmaması
  • Yalnızca sınav odaklı çalışmaları, olabilir.

Ara Sınıf İçin Dershane Neden Gerekli?

Ara yani 5,6,7. ve 9,10,11. Sınıflar için dershanenin gerekliliği uzun zamandır veliler tarafından en çok sorgulanan sorulardan bir tanesi. Ara sınıflarda da olsa öğrencinin desteğe ihtiyacı olan zamanlar gelir, bilginin kalıcılığı tekrar ile doğru oranlıdır. Bilgi ne kadar tekrar edilirse o kadar kalıcılaşır. Ayrıca ara sınıflarda dershane kavramına en iyi dershaneler tarafından eklenen yeni bir tanım ise, özellikle orta öğrenim bazında, ödev saatleridir. Öğrencinin ödevlerinin, evde pekiştirmesi gereken derslerin takibinin yapıldığı bu saatlerde ders işlenmez ve bu konulara öncelik verilir. Bütün bunlar ara sınıfta dershanenin gerekli olduğunu destekler nitelikte.

Ara Sınıflarda Farklılıklar

Ara sınıflarda görülen eğitim, öğretim tarzları dershaneler arasında değişebilmektedir. Bu aynı kurumun farklı şubelerinde dahi görülebilen bir farklılıktır. Örneğin Matfen Ankara kurumunda ara sınıflara son sınıf gibi davranılıyor, hata sonu ve hafta içi olmak üzere farklı ders ve etüt programları bulunuyor olabilir. Ankara dershaneler listesinden seçilecek olan başka bir dershanede ise tamamen farklı bir sistem uygulanarak ara sınıf öğrencilerine istekleri doğrultusunda özel ders veriliyor olabilir. Veya direkt ders verilmeyip daha önce bahsedilen okuldan sonra ödev saati uygulaması uygulanıyor olabilir. Dershanelerde ara sınıflar arasında görülen farklılığın başlıca sebebi bahsedilen uygulama farklılıklarıdır.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.