Dershane Öğretmenliği

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Dershane Öğretmenliği

Dershane Öğretmenliği

Velilerin dershane öğretmenleri konusunda yanıldıkları en büyük konulardan birisi de öğretmenlerin deneyimsiz olduğu düşüncesidir. Velilerin bu konuda haklı olabileceği kurumlar olsa da genle bakıldığında bu yanlış bir tutumdur. Köklü bir dershanenin kadrosuna bakıldığında yeni başlamış olan öğretmenlerin yanında yıllardır bu işi yapan deneyimli ve işini bilen öğretmenler görmek mümkündür. Ankara dershaneler in fazla olduğu bir şehir olduğu için bu durumu gözlemlemek için ideal bölgemiz olabilir. Ankara’daki dershaneler gözlemlendiğinde kaliteli dershane olarak tanımlanabilecek dershanelerde öğretmen kadrosunun en az 5 yıllık öğretmenlerden oluştuğu görülmektedir. Bu durum öğretmenlerin deneyimini ortaya koymaktadır. Birçok öğretmen adayının staj yeri olan dershaneler bu özelliklerinden dolayı deneyimsizlik ile bağdaştırılmış olsa da birçok dershanede bu durum tam tersi şekildedir.

İlk Deneyim

Birçok özel okul öğretmenine bakıldığında ilk öğretmenlik deneyimlerinin dershaneler ile olduğu ve okulda öğretmenliğe başlamadan önce uzun süre dershanecilik yaptıkları görülmektedir. En iyi dershaneler ile çalışmış olan bu öğretmenler dershanecilik yıllarından kalma öğrenciye bilginin temelini aşılama becerisi ve deneyimleri ile ön plana çıkmaktadırlar. İlk öğretmenlik deneyimlerini dershanede yaşayan öğretmenlerin bir bölümü dershanede kalıp öğretmenlik yapmaya devam ederken diğer bir bölümü de özel okullara veya devlet okullarına geçmeye çalışıyor. Bu öğretmenin isteğine göre değişebileceği gibi aldığı maaşa göre de değişebilmekte. Bazı öğretmenler daha küçük gruplar ile çalışmayı daha zevkli ve akıcı buldukları için dershanelerde kalırken, bazıları da daha büyük gruplar ile çalışmak istediği için okula geçebiliyorlar.

Dershaneciliğin Öğretmene Katkıları

Dershanede daha küçük gruplar ile çalışma olanağı bulan öğretmenler öğrencilere bireysel olarak nasıl daha iyi yaklaşılacağını ve konunun bireysel olarak anlaşılıp anlaşılmadığını teyit etmeyi öğreniyorlar. Ankara’daki en iyi dershaneler sıralaması incelendiğinde bu durum daha iyi bir şekilde gözlemlenebiliyor. Küçük çalışma gruplarında ödev takibini yöneten öğretmenler daha sonrasında okulda çalışmaya başladıkları zaman farkları ile öne çıkıyor ve öğrencilere daha yüksek kaliteli, daha verimli dersler sunuyorlar. Bu durumda dershanecilik ile deneyim kazanmış olan öğretmenler öğrencinin dilinden anlıyor ve yardımcı oluyorlar.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.