Dershanelerde Müfredat Takibi

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Dershanelerde Müfredat Takibi

Dershanelerde Müfredat Takibi

Dershanelerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı müfredata bağlı kalmak zorundadırlar. Ama ders işleyiş tarzları ve hızları dershaneden dershaneye farklılık göstermektedir. Dershaneler hap bilginin öğrenciye verilmesine odaklı bir eğitim izlediklerinden dolayı müfredat konularını okullardan daha önce bitirirler. En iyi dershaneler olarak geçen dershaneler müfredatı planlanandan önce bitirerek kalan süreçte tekrarlar ile konu pekiştirirler. Ankara’daki en iyi dershaneler de aynen bu ders akışı ile müfredat takibini sürdürürler. Bu bahsedilen dershaneler haricinde okullar ile paralel okulda öğrenilen bilginin pekiştirilmesi üzerine eğitim veren dershaneler de vardır. Dershane seçilirken öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda buna da dikkat edilmelidir. Öğrenci mevcut dersler konusunda sıkıntı yaşarken daha ileriki konuları görmesi öğrenciye bir şey kazandırmayacağı gibi gerilemesine dahi sebep olabilir.

Önde olmak mı, beraber gitmek mi?

Dershaneler açısından müfredatın önünde gitmek daha iyidir çünkü işlenecek olan konuların temel bilgileri en iyi dershane de verilerek daha sonra okulda pekiştirme yapılması sağlanır. Ayrıca sene sonunda müfredat bittiği için artan sürede tekrarlar yapılabilir. Okul ile birlikte gitmek ise okulda işlenen dersin pekiştirilmesi açısından faydalı olmaktadır. Okulda işlediği bir dersi aynı günün akşamı bir daha farklı bir öğretmenden farklı bir anlatım tarzı ile dinlemek öğrencinin işlenen konuyu öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Her iki farkı müfredat takibinin de kendisine göre artıları ve eksileri vardır.

Neden Müfredatta Fark Var?

Müfredattaki farkların başlıca sebebi dershanelerin yönetim kadrolarındaki farklılıklardır. Örneğin kimya özel dersi veren bir öğretmenin müfredatın ilerisinde gitmesi söz konusu değildir. Öğrenciye bağlı bir ders işleyiş planı hazırlayan öğretmen müfredatı öğrenci ile birlikte takip etmektedir. Dershanede ise yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda sene sonu tekrarı ve sınavlara hazırlık gibi sebeplerden ötürü müfredat okullarla birebir olarak veya okullardan ileri şekilde işlenir. Yönetimin sene başında belirleyeceği şartlara göre şekillenen müfredat takibi öğrencilerin genelinin konuları en iyi ne şekilde öğrendiğine göre sene içerisinde değişebilir. Sene başında müfredatın ilerisinde olan bir kurumda sene sonuna doğru bakıldığında müfredatı geriden takip ettiği dahi görülebilir.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.