Dershanelerde Rehberlik

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Dershanelerde Rehberlik

Dershanelerde Rehberlik

Dershaneler öğrencilerin çözemedikleri soruları sorma, anlamadıkları konuları anlama yeri olduğu kadar öğrencilerin okul haricinde uzun zaman geçirdikleri yerlerdir. Ankara’daki dershaneler arasından dershanemiz öğrenciye değer veren yapısı ve derslere olduğu kadar öğrencinin sorunlarına çözüm bulmaya önem veren kadrosu ile ön plana çıkmaktadır. Artık giderek gelişen ve çoğalan dershanelerin neredeyse her birinde bir rehberlik birimi bulunmakta. Bu birimlerin bazıları işe yarar, öğrenciyi ileriye taşıyan birimler olsa da kalanı göstermelik, reklam amaçlı. Rehberlik biriminin kurulmasındaki asıl amaç öğrenciye okulda verilen desteğin yanı sıra önderlik etmek, yol göstermek ve önünü açmaktır. Öğrenci ile birebir iletişim kurmak ve sorunlarını, kaygılarını anlamak rehberlik biriminin ana görevidir.

Dershanelerde Rehberlik Ne Kadar Etkili?

Dershanelerdeki rehberlik birimlerinden bahsedilince akla gelen sorulardan birisi de bu birimlerin ne kadar etkili olacağı. Ankara’daki en iyi dershaneler sıralaması gözler önüne seriyor ki, iyi rehberlik birimine sahip dershaneler diğerlerinden bir adım önde. Dershanelerin rehberlik birimi seçimi bu listedeki sıralarını önemli derecede etkileyebiliyor. Evet, tabii ki bir dershane sadece ders hizmeti sunarak öğrencileri bulundukları konumdan daha iyi bir yere getirebilir, ama bu rehberlik, psikolojik danışma ile birleştiği zaman sadece dersler ile gelinen noktanın daha ötesine gidileceği aşikârdır. En iyi dershaneler incelendiğinde şüphesiz bu farklılık daha dikkat çekici hale gelecektir. Öğrenciye gösterilen ilgi ve odak arttıkça başarı da bununla doğru oranda artmaktadır.

Rehberlik Birimi Neden Etkili?

Dershanelerdeki rehberlik birimleri okullarda olanın aksine çok daha az öğrenci ile görüşmektedirler. Bu da her öğrenciye gösterilen ilgiyi, özeni arttırmaktadır. Öğrenci okuldaki rehberlik birimi ile bir ders programı oluşturmak istediği zaman tekdüze kalıplarda hazırlanmış programlar ortaya çıkıyor. Örneğin okulda hazırlanan programa göre öğrenci fark etmeksizin belirlenen dinlenme süresi 1 saat olacaktır. Örnek olarak Matfen Dershanesi ele alındığında, dershanenin rehberlik birimi her öğrenciye daha fazla vakit ayırıp daha fazla ilgi gösterebildiğinden dolayı öğrenciye özel bir plan oluşturulur ve öğrenci daha verimli bir şekilde kendisine en uygun olan programı uygular.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.