Dersler Uzun mu Olmalı, Kısa mı?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Dersler Uzun mu Olmalı, Kısa mı?

Dersler Uzun mu Olmalı, Kısa mı?

Derslerin uzun veya kısa olmasından daha önemli olan konu, derslerin verimli olmasıdır. Uzun derslerin anlatıma bağlı olarak kısa derslerden daha verimli olabileceği gibi, kısa dersler de uzun derslerden daha verimli geçebilir. Bu tamamen anlatıcının ders anlatım şekline bağlıdır. En iyi dershaneler göz önüne alındığında bu dengeyi çok iyi bir şekilde kurdukları görülmektedir. Yetişkin bir insanın bir iş üzerinde aralıksız odaklanabileceği en uzun süre 50 dakikadır ve bu süre yaş gençleştikçe giderek azalmaktadır. Öyle ki yapılan bir deney sonucunda 7-10 yaş aralığındaki çocukların bir iş üzerinde en fazla 20-25 dakika odaklanabildikleri görülmüştür. Bu veriler ışığında ders süresinin uzatılması ve aralıksız ders işlenmesi demek dersin veriminin giderek düşeceği anlamına gelmektedir.

Uzun Ders mi Daha Verimli, Kısa Ders mi?

Bu durumda kişinin aklına gelecek olan soru 40 dakika – 1 saat aralığındaki uzun derslerin mi, 20 – 30 dakika aralığındaki kısa derslerin mi daha verimli olduğu. Dersin işlenişine göre değişecek olan bu durumda genele bakıldığında 20-30 dakikalık dersler daha verimli olacakmış gibi görülmektedir. Ankara’daki en iyi dershaneler arasındaki bazı bu durumun farkında bir şekilde ders saatlerinde esneklik göstermektedir. Ankara dershane olarak yoğun bir bölge olduğu için genel olarak bakıldığında müfredattaki ders saatinden farklı saatler görmek başka bir bölgeye göre daha normaldir.

Derste En Yüksek Verim Nasıl Sağlanır?

Derste en yüksek verimin sağlanması öğretmen ile öğrenci arasındaki ilişkiye bağlıdır. Öğrenci ile anlaşabilen, ders yönetimi iyi olan bir öğretmen 50 dakikalık dersin her saniyesini verimli geçebilirken, öğrenci ile iletişimi kötü, ders hâkimiyetini sağlayamayan bir öğretmenin işleyeceği 10 dakikalık ders bile verimsiz geçebilir. En iyi dershane olarak tek bir dershane gösterilemese bile bu ölçütlere uygun verimli ders işleyebilen bir kadroya sahip dershaneler verdikleri verimli eğitim ile diğer dershanelerden ayrı tutulabilirler. Dersten elde edilen verimin en yüksek seviyede olması öğrencinin öğrendiklerini çok iyi bir şekilde pekiştirmesini ve sınavlarında üstün başarı elde etmesini sağlayacaktır. 

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.