Özel Ders mi, Dershane mi?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Özel Ders mi, Dershane mi?

Özel Ders mi, Dershane mi?

Velilerin aklındaki en büyük sorunlardan birisi de çocukları için özel dersin mi daha iyi olacağı dershanenin mi. Bu soruya kesin bir cevap vermek zor. Her öğrencinin ders algısı, öğrenme yöntemi farklıdır. Lise düzeyinde fizik hariç bütün derslerinde üstün başarı gösteren bir öğrencinin fizik özel ders talep etmesi gayet anlaşılır, makul bir istektir. Ama konu her dersten özel ders almaya geldiğinde bir aylık toplam özel ders ücretleri dershanenin bir aylık ücretinden çok daha fazla olacaktır. Bu durum öğrencilerden çok velileri etkileyeceği için öğrencinin alacağı eğitim çeşidini seçme konusunda son söz veliye aittir. Bu noktada veli karar verirken tamamen çocuğun isteğini ve ihtiyacını göz önüne almalıdır.

Özel Ders ile Dershane Arasındaki Farklar

Belki de özel ders ile dershane arasındaki en büyük fark öğrenciye özel muameledir. Kimya özel dersi alan bir öğrencinin öğretmeni ile çözemediği soruları anlama, dersi kavrama konusundaki iletişimi daha iyidir. Dershanede ise bu bahsedilen artılar okula göre daha fazla olsa da ama özel dersin yerini tutamaz. Dershanelerin en büyük artısı ise özel derse nazaran daha düşük ücretlerine karşın daha fazla ders saati sunmalarıdır. Özel ders ile dershaneleri ayıran bir diğer unsur ise ulaşılabilirliktir. Özel ders öğretmeni eve gelebilir ama iyi bir dershane evinize yakın olmayabilir.

Hangisi Tercih Edilmeli

Konu özel ders ile dershane arasında seçime geldiğinde durum tamamen öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterecektir. Tek bir dersten eksiği olan bunun haricinde kendi çalışması ile yetinen öğrenci yalnızca kimya dersi arayışına girecektir ama kendi çalışmasının haricinde her dersten ek destek ve çalışma saati isteyen öğrenci ise en iyi dershane seçiminin ne olacağını düşünür. Ücretler göz ardı edildiğinde ortaya kesinlikle net bir cevap çıkamaz. Bu noktada karar vermek öğrenciye bırakılmalıdır.  Öğrenciyi istemediği, kendi isteğine karşıt olan ortama sokmak ters teperek beklenilen başarı yerine gerileme getirebilir. Tercihin tamamıyla öğrenciye bırakılması durumunda öğrencinin kendisinde fark edemediği bazı önemli eksiklikler fark edilmeyecektir.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.