Üniversite Sınavları

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Üniversite Sınavları

Üniversite Sınavları

Üniversiteye geçiş sınavı ülkemizde aynı anda en çok kişinin girdiği sınav olabilir. Hal öyle ki aynı liseye geçiş sınavlarında olduğu gibi üniversite sınavı da belirli periyotlarla değişiyor. Tabii ki bu belirsizlik en çok öğrencileri ve onları bu sınava hazırlayan kurumları etkiliyor. Üniversite sınav sistemi ne kadar değişirse değişsin uzun zamandır değişmeyen tek şey sınavın bütün lise sürecini kapsıyor oluşu. Hepsi en iyi dershane olmasa bile Türkiye’nin her yerinde dershaneler var ve bütün bu dershanelerin birinci önceliği değişen sistemlere adapte olabilmek. Üniversite sınavının önemi göz önüne alındığında bu noktada dershanelere önemli bir görev düşüyor.

Sisteme Ayak Uydurma

Değişen sınav sistemine kurum bazında ayak uydurmak dershaneler açısından daha kolaydır, okullara göre daha dinamik olan yapıları ile dershaneler öğrencilerin ek destek için gittiği bir numaralı yerdir. Üniversite sınavına yalnızca fizik özel ders veya kimya dersi ile çalışan bir öğrenci görmek zordur. Türkiye de dershaneye gitme oranı diğer ülkelere göre daha düşük olsa da öğrencilerin okula ekstra olarak seçtikleri en yaygın mecralar dershanelerdir. Dershanelerin sisteme ayak uydurma konusundaki bu başarıları, özellikle sınavın değişiklik zamanında öğrenciler için bir numara olmalarının başlıca sebebidir. Öğrencilerin seçimi olmanın yanı sıra dershaneler veliler tarafından da özel derse kıyasla daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebi genele bakılınca alınan ders sayısına oranla ortaya çıkan maliyet olabilir.

Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

Sınav sistemi ne olursa olsun belirli çalışma yöntemleri asla değişmemektedir. Yeni gelecek olan sınav sistemine bağlı kalmaksızın sabit olan bu çalışma stilleri okullar, dershaneler ve öğrenciler tarafından kabul görmüştür. Ankaradaki dershaneler bazında bakıldığında bu çalışma yöntemlerinden en çok tavsiye edileni programlı çalışmadır. Daha sonra ise not çıkartma gelir. Programlı çalışmak demek bir gün 5 saat çalışıp 2 gün hiç çalışmamak demek değildir. Programlı çalışmak derslerin ve boş zamanların belirli bir rutine oturtulması anlamına gelir. Dershaneleri var eden şey okulların yetersizliği değildir. Öğrencilerin kendilerini daha rahat hissedecekleri çalışma ortamı arayışlarıdır.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.