Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans


Uzaktan eğitim öğrenenlerin mekan olarak birbirlerinden ve öğrenme kaynaklarına çeşitli araçlar kullanarak eğitim aldığı modeldir. Bu eğitim modeli, sanılandan daha eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Ortaya çıkışı posta yoluyla yazışarak eğitimin sağlandığı dönemle birlikte başlar.

Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim gelişim süreçlerine göre:

-Posta yoluyla yazışarak
-Radyo Televizyon yayınları aracılığıyla
-Telefon hatları üzerinden yapılan telekonferanslarla
-Bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanan sesli ve görüntülü konferanslarla yapılan uzaktan eğitim tipleri şeklinde sıralanabilir.


Uzaktan Eğitim Programına Giriş


Üniversiteler tarafından yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için yüksek lisans programları ile uzaktan eğitim imkanı sağlamıştır. Bu eğitimin yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olarak iki gruptadır. Uzaktan eğitim yüksek lisans programları genellikle tezsiz şekilde tamamlanan programlardır. Bu sayede mevcut bir mesleği ve kariyer planı doğrultusunda ilerleyen iş hayatının yanında, yüksek lisans eğitimini tamamlamak isteyen kişiler için uygundur.

Uzaktan eğitim tezsiz programlarına kayıt yaptırmak için ALES puanı gerekmemektedir. Gerekli şartlar ve diploma puanı uygun olduğu takdirde yüksek lisans programlarına başvuru yapılabilir.
           
Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına başvurular ilgili programın bağlı olduğu fakülte tipine göre değişiklik göstermektedir. Genel şartlar tezsiz programlar için dört yıllık fakülte ya da yüksek okul mezunu olmak, başvurulacak programa bağlı olarak pedagojik formasyon belgesi gerekebilir. Başvurulacak programa ve üniversiteye bağlı olarak istenecek kriterler değişkenlik gösterebilir.

Adayların kabul edilme süreçleri lisans not ortalamalarına göre sıralanmalarıyla başlar. Sıralamada 100’lük sistem esas alınarak yapılır. İlan edilen kontenjan sayısında aday yüksekten düşüğe olacak şekilde enstitü tarafından açıklanır. Açıklanan adaylar kesin kayıt yaptırmaya hak kazanır. Asıl lisede olup kayıt yaptırmayan adayların yerine kontenjan dolana kadar yedek listeden başarı puanı sıralamasına göre aday kabul edilir.

Transkript belgesi 100’lük sistemde düzenlenmemiş adayların puanları YÖK’ün açıkladığı tablo esas alınarak 100’lük sisteme dönüştürülür. Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına başvurular posta veya şahsen yapılabilmektedir. Başvuru sürecinin ardından açıklanan listelere göre başvuru hakkına sahip adaylar açıklanacak kayıt evraklarını tamamlayarak kesin kayıtlarını tamamlamaktadır.

 

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan siz olun...
Yorum Yap
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
23 51
Kariyer
Planlama
Hangi Meslek?
Hangi Bölüm?
Hangi Lise?
Hangi Üniversite?
Hangi Şehir / Ülke?
Kariyer bölümünün alt açıklaması buradan yazılacak. Panelden dil çevirilerinden düzenlenebilir.
Kariyer
Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
 
 
 
 
 
FacebookTwitterinstagram
Mutlukent Mahallesi 2074 Sokak No:13 Ümitköy-Çankaya/ANKARA
0532 720 32 25
0532 720 32 25
info@nanomedya.com.tr
© Odtulüler / 2018 tüm hakları saklıdır.